Pallot ja joulupussukat jakoon drive-inissä

18.12.2020

Joulumieli oli läsnä Pappilan ja Kylmäkosken koulujen parkkipaikoilla tällä viikolla, kun uudet pallot ja makoisat joulupussukat laitettiin jakoon johtokunnan tonttujen toimesta drive-inissä. 

Jokaiselle juniorille oma lentopallo

Mun pallo! –projektin myötä hankitaan seuran kaikille junioreille oma lentopallo harjoittelua tukemaan. Mun pallo! –projektiin A-Volley on saanut rahoitusta Lions Club Toijalalta.

Junioreiden omat pallot kulkevat mukana treeneissä, ja samalla vähennetään seuran tarvetta säilöä isoa määrää palloja lukuisilla eri toimintapisteillä. Omien lentopallojen ansiosta yksilöllisillä ”kotitehtävillä” vahvistetaan junioreiden taitotasoa salivuoropuutteesta huolimatta. Mun pallo! –huudahdus viittaa myös A-Volleyn haluun kehittää pikkupelaajien vastuunottoa ja omatoimisuutta niin pelikentällä kuin sen ulkopuolellakin.